Tusk znaczy bieda

Obalamy kłamstwa Platformy Obywatelskiej o zarobkach nauczycieli w Polsce

kwi 7, 2022 | Ogólne

?

Na facebookowej stronie Platformy Obywatelskiej ukazała się grafika z nieprawdziwą informacją nt. zarobków nauczycieli mianowanych w Polsce. Wynika z niej, że w 2012 roku wspomniana kadra nauczycieli zarabiała 76% więcej niż wynosiła ówczesna płaca minimalna w Polsce. Dla porównania propagandziści PO zamieścili daną, jakoby w 2022 roku zarobki tej samej grupy wynoszą jedynie 14% więcej niż płaca minimalna. Podstawowa weryfikacja faktów dowodzi, że jest to ewidentne (kolejne) kłamstwo.

Manipulacją Platformy jest błędna uwzględniona stawka zarobków nauczycieli mianowanych w 2022 roku. Otóż zgodnie z projektem nowelizacji Karty Nauczyciela przygotowanym przez grupę posłów z większości rządzącej, z dniem 1 maja 2022 roku zarobki omawianej grupy zawodowej wzrosną o 4.4%. W wyniku podwyżki średnia pensja w gronie nauczycieli mianowanych wyniesie aż 5318, 58 zł. To oznacza ponad 56% więcej niż płaca minimalna, nie zaś 14% błędnie wykalkulowane na profilach Platformy Obywatelskiej. To kolejne w ostatnim czasie kłamstwo partii Donalda Tuska po przywłaszczaniu sobie zasług budowy m. in. gazoportu LNG w Świnoujściu.

Oburzenia może dodawać fakt, że PO na swoich profilach w mediach społecznościowych pośrednio szczyci się głodowo niską płacą minimalną w okresie swoich rządów. Rzeczone 76% wynika bowiem ze skandalicznie niskiej kwoty 1500 zł pensji minimalnej w 2012 roku. Obecnie stawka ta wynosi 3010 zł i jest najwyższa w nowożytnej historii Polski.